Czym jest oprawa oświetleniowa? 

Oprawa oświetleniowa – co to jest i do czego służy? 

Jeżeli chcemy, aby podczas codziennych obowiązków, pracy, a także wypoczynku, funkcjonowało nam się jak najlepiej, bardzo ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie – zarówno w domu, mieszkaniu oraz w biurze. Dobór odpowiednich lamp oraz żarówek jest niezwykle istotny, gdyż odpowiednia barwa światła może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie oraz efektywność pracy. Czym jest oprawa świetlna? Jest to kluczowy element wyposażenia wnętrz, który nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale również ma za zadanie filtrować strumień światła i chronić oczy przed jego nadmierną emisją. Dodatkowo, jego zadaniem jest przyłączanie źródła światła do wybranej instalacji zasilającej oraz ochrona tej instalacji przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Oprawa świetlna umożliwia również zmianę barwy padającego światła oraz nadanie mu odpowiedniego kierunku, rozproszenie lub skupienie go w konkretnym miejscu. 

Funkcje, rodzaje i zastosowanie oprawy oświetleniowej                            

Na rynku są dostępne różne rodzaje opraw oświetleniowych, dzięki czemu każdy konsument może wybrać produkt, który spełni jego wszystkie oczekiwania oraz będzie miał odpowiednie zastosowanie. Istnieje kilka typów opraw oświetleniowych, a każdy z nich sprawdzi się w innym miejscu. Pierwszym rodzajem, który możemy wyróżnić, są oprawy zewnętrzne, które idealnie nadają się do stosowania na zewnątrz budynków. Są wykonane z solidnych materiałów oraz odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, na przykład warunków atmosferycznych (deszcz, wiatr itp.) Drugim rodzajem są oprawy oświetleniowe wewnętrzne, które, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do oświetlania jedynie wnętrza budynków. Wyróżniamy również oprawy zamknięte oraz otwarte. Pierwsze z nich są skonstruowane w taki sposób, że dostęp do źródła światła jest niemożliwy, gdyż jest ono całkowicie osłonięte. Natomiast w przypadku oprawy otwartej lampa pozostaje częściowo nieosłonięta. Na rynku jest dostępna również oprawa zwykła, która nie posiada żadnej specjalnej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych i jest najczęściej stosowana w domach lub mieszkaniach. Istnieją również bardziej specjalistyczne oprawy, jak oprawa przeciwwybuchowa.

Oprawy oświetleniowe mają szereg zastosowań, a dobór odpowiedniej jest uzależniony od miejsca, w którym będzie się ona znajdować. W przypadku miejsc, w których oprawy byłyby narażone na niszczące działanie wody lub pyłu, warto stosować specjalistyczne rozwiązania, czyli oprawy posiadające dodatkowe uszczelnienie i wysoki stopień ochrony IP. Dużą zaletą opraw oświetleniowych jest to, że łączą w sobie dwie cechy – estetykę oraz funkcjonalność. Mogą być nie tylko niezwykle praktycznymi gadżetami, ale również innowacyjnymi elementami wystroju wnętrza. 

european flag