Jak prawidłowo oświetlić salon?

Aranżacja pomieszczeń nie powinna być przypadkowa. Świetnym przykładem jest salon. Stanowi on jedno z najważniejszych pomieszczeń, ponieważ przyjmujemy w nim bliskich, spędzamy czas z domownikami lub relaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Odpowiedni wystrój wnętrza jest zatem niezwykle ważny dla samopoczucia – zarówno lokatorów, jak i gości.

Od czego należy zacząć? Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest oświetlenie. Jeśli więc masz już pewność w kwestii wyboru stylu salonu, pozostaje aspekt światła głównego (sufitowego) i dodatkowego (np. lamp i kinkietów). Sprawdź, jak prawidłowo oświetlić salon, by stał się on miejscem uniwersalnym i eleganckim.

Żyrandol lub wisząca lampa do salonu

Zacznijmy od oświetlenia głównego, czyli sufitowego. Do dyspozycji mamy wiele ciekawych form, które różnią się od siebie designem i zastosowaniem. Projektanci lub konsumenci mogą wybrać między:

 • żyrandolem,
 • spotem sufitowym,
 • lampą wiszącą
 • żarówkami na kablu,
 • plafonami.

Jak podjąć decyzję, by była ona zadowalająca? Otóż żarówki wiszące na kablu to świetna opcja dla nowoczesnych wnętrz z wysokim sufitem, natomiast spoty i plafony idealnie będą sprawdzać się w przypadku sufitów niskich. Żyrandole i lampy wiszące z kolei perfekcyjnie komponują się z aranżacjami klasycznymi, tradycyjnymi i nawiązującymi do zabytkowego charakteru obiektu.

Kinkiety i stojąca lampa do salonu

Gdy masz już wybrane lub kupione światło główne, należy rozważyć aspekt oświetlenia wspierające w postaci kinkietów lub lamp. Gdy zastanawiasz się, jak dobrać lampy do salonu, musisz wziąć pod uwagę m.in.:

 • styl aranżacji pomieszczenia,
 • metraż,
 • budżet,
 • oczekiwany efekt.

Kinkiety spotykane są raczej w tradycyjnych wnętrzach, które charakterem nawiązują do poprzedniego stulecia. O wiele lepiej sprawdzają się one w sypialniach, kuchniach, łazienkach, schodach i korytarzach. Do salonu z kolei doskonale pasują lampy stojące. Dzięki nim oświetlenie w salonie stanie się ciepłe i w zależności od preferencji lub nastroju, domownicy będą mogli stworzyć odpowiednią atmosferę, np.:

 • włączając światło główne podczas spotkań z przyjaciółmi lub po zmroku w okresie zimowym,
 • korzystając z przyciemnionego i ciepłego światła lamp stojących, które oferują klimat przystosowany do wieczornego odpoczynku i regeneracji.

Gdzie i jak stawiać lampy w salonie?

Czy rozmieszczenie oświetlenia w salonie ma znaczenie? Tak. Jest to kluczowy element, który będzie mieć ogromny wpływ na komfort i satysfakcję domowników. Światło główne powinno być usytuowane w centralnym punkcie. Oznacza to, że należy umieścić je na środku sufitu – niezależnie od tego, czy wybór padnie na plafony, czy żyrandol. Stojąca lampa do salonu powinna natomiast stać blisko kanapy lub fotela, by oferowała ona wygodny dostęp do włącznika i nie oślepiała w trakcie seansu telewizyjnego lub podczas rozmów z bliskimi.

LED, czyli nowoczesne oświetlenie w salonie

Zastanawiasz się nad tym, jak oświetlić salon w nowoczesnym stylu? Rozwiązaniem są taśmy LED, które montowane są przy podwieszanym suficie lub schowane są za listwami sufitowymi. Jest to innowacyjna myśl, która umożliwia ogromną ilość ciekawych form personalizacji aranżacji. Dzięki sterownikom możesz manipulować natężeniem światła i kolorem lub nasyceniem wybranych barw, przy pomocy pilota lub aplikacji w smartfonie. Jest to jednak rozwiązanie dedykowane dla nieruchomości utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Wiesz już, jakie oświetlenie do salonu w Twoim domu lub mieszkaniu będzie idealnie pasować do stylu aranżacji? Pozostaje wybrać lampy do salonu i cieszyć się efektem.

european flag