Jak właściwie oświetlić klatkę schodową? 

Oświetlenie klatki schodowej 

Wiele osób, które budują dom lub zajmują się aranżacją wnętrz, zapomina, jak niezwykle istotnym miejscem jest klatka schodowa. Powinna by ona nie tylko funkcjonalna, ale również gustownie i ciekawie wykończona. Kluczowym czynnikiem, o którym należy pamiętać i odpowiednio zadbać, jest oświetlenie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, firm, jak i mieszkań, które znajdują się w blokowiskach. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę wybierając oświetlenie klatki schodowej? Przede wszystkim jego funkcjonalność, czyli stopień natężenia światła oraz energooszczędność, która powinna generować jak najniższe koszty związane z poborem energii. Niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązania do swojego domu, firmy lub wspólnoty mieszkaniowej, warto zapoznać się z nowościami technologicznymi, które dostępne są na rynku, aby wybrać dla siebie najlepszą i najbardziej korzystną opcję. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj oświetlenia wybrać do swojej klatki schodowej, to zapraszamy do przeczytania całego artykułu!

Oświetlenie klatki schodowej – zastosowanie lamp ledowych 

Zastosowanie lamp ledowych do oświetlenia klatki schodowej jest bardzo dobrym pomysłem z wielu różnych względów. Po pierwsze – niskie koszty. Lampy ledowe są energooszczędne i umożliwiają zredukowanie ilości zużywanego prądu nawet o 80% w porównaniu z klasycznymi żarówkami. Dodatkowo, diody są dużo bardziej wytrzymałe i wydajniejsze od żarówek. Mogą świecić nawet i kilkadziesiąt tysięcy godzin, a wszystko zależy tak naprawdę od wybranego modelu lampy. Do oświetlenia klatki schodowej świetnie sprawdzą się plafony LED, które są dostępne w wersji sufitowej, natynkowej, podtynkowej oraz okrągłej. Warto wspomnieć również o zintegrowanych lampach ledowych oraz żyrandolach z żarówkami LED. Wybór samego nośnika oświetlenia jest bardzo ważny, natomiast w przypadku klatki schodowej, równie istotna jest sama instalacja elektryczna. Wybór instalacji umożliwia nam późniejsze sterowanie oświetleniem. W jaki sposób można sterować oświetleniem? Można to robić dzięki pomocy specjalistycznych czujników. Najlepszą opcją są czujniki, które reagują na ruch oraz na zmianę pory dnia. Ten rodzaj czujników aktywuje się tylko wtedy, gdy wyczuje, że zmieniła się pora dnia i zaczyna się ściemniać. W tej sytuacji oświetlenie zapala się tylko wtedy, gdy wyczuje ruch. Na rynku są dostępne również tańsze czujniki, które reagują na sam ruch, a nie na zmianę pory dnia, jednak jest to rozwiązanie mniej ekonomiczne, które generuje wyższe rachunki za prąd.           

Bardzo interesujący efekt wizualny daje zastosowanie taśm LED, które są umieszczone w specjalnych profilach oświetleniowych, na przykład aluminiowych. Można je zamontować bezpośrednio na każdym stopniu schodów lub na ścianie wzdłuż nich. To rozwiązanie pozwala nie tylko skutecznie oświetlić klatkę schodową, ale również sprawić, że będzie się ona prezentowała nienagannie i bardzo gustownie.     

 

european flag