Barwa Światła

Barwa światła, czyli temperatura barwowa mierzona jest w kelwinach [K].

Im niższa liczba kelwinów, tym kolor światła staje się cieplejszy – bardziej żółty (np. świeczka, zachodzące słońce), im większa liczba, tym światło ma barwę chłodniejszą – wpadającą w kolor niebieski (np. światło dzienne czy błyskawica).

 

Dobór światła zależy od miejsca i czynności, do oświetlania której jest ono przeznaczone, ponieważ znacząco wpływa na nasz nastrój i poziom skupienia.

 

 

Człowiek najlepiej relaksuje się przy świetle o barwie ciepłej – ok. 2700 K. Sprawia ona wrażenie przytulności i pomaga się odprężyć. Źródeł o takiej barwie używać zatem warto w mieszkaniach, kawiarniach, cukierniach i restauracjach.

 

 

Światło dzienne, czyli 3000 K jest najbardziej neutralne, przez co nadaje się do wszystkich zwykłych codziennych aktywności i całodziennego funkcjonowania. Jest przyjazne dla roślin – „naśladuje” naturalne ich środowisko. Wybór tej barwy jest najbezpieczniejszy, ponieważ barwa jest uniwersalna i nie ma znaczącego wpływu na nastrój.

 

 

Barwa zimna działa na człowieka pobudzająco, czyli sprzyja zwiększonej aktywności i koncentracji. Jest zatem idealna do pracy biurowej, nauki, a także do obiektów sportowych.

 

Dobór światła zależy także od kolorów przedmiotów czy miejsc, które oświetlamy. Do kolorystyki zimnej (szarości, błękity, srebro) najlepiej stosować światło o barwie zimnej. Do kolorystyki ciepłej – żółci, pomarańczy, czerwieni, złota – najlepiej użyć barwy ciepłej. W ten sposób najlepiej wyeksponuje się kolory, unikając niepożądanych dysonansów.

Zobacz także

SLICK ?

SLICK

W naszym asortymencie mamy także gniazda profilów SLICK, które wyróżniają się tym, ze można je zarówno…

european flag