Jak oświetlić pokój dziecka/ucznia?
Jak oświetlić pokój dziecka/ucznia?
Pokój dziecka to przestrzeń wielofunkcyjna. Z tego powodu trzeba zadbać o jej odpowiednie oświetlenie, by Twoja pociecha mogła zarówno komfortowo się w nim bawić, jak i uczyć. Jakie światło sprawdzi się najlepiej w takim pomieszczeniu?
Jak oświetlić pokój ucznia?
Zastanawiasz się, jak oświetlić pokój ucznia? Jeśli Twoje dziecko chodzi już do szkoły, prawdopodobnie będzie potrzebować komfortowej przestrzeni do odrabiania lekcji i nauki. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zainwestowanie w biurko. Na takim meblu można z powodzeniem ustawić lampkę nablatową. Warto, by był to produkt pozwalający na obracanie zgodnie z aktualnymi potrzebami. Dzięki temu w trakcie bardziej precyzyjnych zadań dziecko będzie mogło zmienić kąt padania światła.
W pokoju dziecka warto wyznaczyć jednak także inne strefy, służące np. do zabawy czy odpoczynku. To właśnie z tego powodu w takim pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka źródeł światła.
Strefy oświetleniowe w pokoju dziecka
W pokoju ucznia zdecydowanie najważniejsze jest biurko i miejsce do pracy, ale nie można zapominać również o przestrzeni do zabawy czy odpoczynku. Dobrze sprawdzi się światło główne, znajdujące się na środku pomieszczenia. Trzeba zadbać także o odpowiednie oświetlenie łóżka, zwłaszcza gdy Twoja pociecha lubi czytać książki. Wówczas dobrze sprawdzi się stojąca lampka nocna czy model ścienny. Jeśli łóżko znajduje się pod skosem na poddaszu, dobrym pomysłem będzie zamontowanie opraw wpustowych na suficie.
A co powiesz na ledy w pokoju dziecka? To ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać dekoracyjny efekt – taśmy LED można bowiem umieścić w dowolnym miejscu. Doskonale sprawdzają się np. pod meblami, pozwalając na podkreślenie ich konstrukcji. Takie oświetlenie będzie prezentować się bardzo klimatycznie po zmroku. To świetny wybór przede wszystkim wtedy, kiedy Twoje dziecko boi się spać w całkowitej ciemności. Ledy pobierają bowiem niezwykle mało prądu w porównaniu do klasycznych żarówek, dlatego z powodzeniem mogą one świecić przez całą noc.
Funkcja światła w pokoju dziecka powinna być odpowiednio przemyślana. Warto, by poszczególne lampy były włączane zupełnie niezależnie od siebie. W ten sposób można dostosowywać oświetlenie do aktualnych potrzeb i wykonywanych czynności. Najmocniejsze światło jest zwykle potrzebne przede wszystkim w trakcie odrabiania lekcji. Przyda się ono nawet w trakcie dnia, gdy zależy Ci na oświetleniu konkretnego przedmiotu, np. zeszytu. Wieczorem, podczas odpoczynku, można zdecydować się na klimatyczne oświetlenie w formie wspomnianych taśm LED.
Jak oświetlić pokój dziecka – barwa światła
Trzeba również pamiętać, że światło jest dostępne w kilku kolorach. Niektóre żarówki świecą intensywnie na żółto, a inne – niemal na niebiesko. Dla ludzkiego wzroku znacznie lepszym wyborem są barwy ciepłe. To właśnie dlatego warto postawić na żarówki o temperaturze barwowej od około 3000 do 6000 K. W ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo oczom pociechy, a jednocześnie stworzyć komfortową przestrzeń do odpoczynku. W takich pomieszczeniach unika się raczej zimnego światła.
Energooszczędne oświetlenie w pokoju dziecięcym
Wielu osobom zależy, by oświetlenie w pokoju dziecięcym było energooszczędne. W tym pomieszczeniu maluch często spędza nawet kilkanaście godzin dziennie, co może generować duże koszty związane z rachunkami za prąd. To właśnie dlatego w nowoczesnych gospodarstwach domowych stawia się na oświetlenie, które pobiera znacznie mniej energii. Najlepszym rozwiązaniem są diody LED. Cechują się one bowiem niesamowitą żywotnością, a także niskim poborem prądu. Do najważniejszych zalet takich produktów do taśm LED, dostępnych m.in. w sklepie Topmet, można zaliczyć:
- brak nagrzewania diod w trakcie korzystania, dzięki czemu dziecko w razie dotknięcia źródła światła nie poparzy się, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek;
- dostępność w różnych temperaturach barwowych – od bardzo ciepłych, aż po chłodne;
- brak nagłego przepalenia – diody LED gasną stopniowo, na przestrzeni wielu miesięcy, a więc nie następuje moment, w którym żarówka nagle przestaje działać;
- długą żywotność oświetlenia – lampy LED mogą być wykorzystywane przez nawet 50 000 godzin; w przypadku zwykłej żarówki jest to tylko 1 000 godzin; z tego powodu raz zamontowana dioda LED pozwala na wygodne korzystanie przez co najmniej kilkanaście lat;
- możliwość uzyskania stuprocentowej mocy świecenia od razu po włączeniu;
- mniejsze zużycie energii.
Ledy w pokoju młodzieżowym są strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim pobierają one nawet 90% mniej prądu niż klasyczne żarówki, dlatego sprawdzają się doskonale podczas długich godzin spędzanych przy nauce. Takie produkty są droższe, jednak inwestycja ta zwraca się zwykle w zaledwie kilka tygodni. Raz zamontowane źródła LED mogą z powodzeniem świecić przez długie lata, w czasie gdy Twoje dziecko będzie dorastać. To bardzo uniwersalne oświetlenie, zwłaszcza gdy zostanie ono umieszczone w estetycznych oprawach. Z tego powodu nawet po długim czasie nie trzeba go wymieniać.
O czym pamiętać, wybierając oświetlenie w pokoju dziecięcym?
Skoro już wiesz, jak dobrze oświetlić pokój dziecka do nauki, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim niezwykle ważne jest zastanowienie się odpowiednio wcześnie, gdzie znajdzie się biurko czy łóżko. Są to istotne punkty w całym pomieszczeniu. Jeśli zamierzasz zastosować lampy ścienne czy sufitowe, w razie zmiany aranżacji nie będzie możliwości ich przeniesienia. To właśnie dlatego w sytuacji, gdy Twoje dziecko lubi ciągłe przemeblowania, znacznie lepiej sprawdzą się modele mobilne, czyli nablatowe lub stojące na podłodze.
Oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być również bezpieczne dla wzroku. W przypadku lampek na biurku warto postawić na modele z kloszem, który zabezpieczy oczy przed bezpośrednim patrzeniem na światło. Świetnym wyborem są np. produkty świecące od góry, co minimalizuje ryzyko rażenia intensywnymi promieniami.