Jak oświetlić pomieszczenia na poddaszu?
Jak oświetlić pomieszczenia na poddaszu?
Poddasza mają swój unikalny klimat, który powoduje, że wiele osób chętnie aranżuje pomieszczenia ze skosami do celów użytkowych. Efektowne skosy mogą się podobać, ale wnętrza pod nimi często okazują się trudne do oświetlenia światłem dziennym. Problem może pojawić się także w trakcie instalowania oświetlenia sztucznego.
Trudna przestrzeń poddasza oraz mniej lub bardziej skomplikowana geometria sufitu powodują pewne ograniczenia. Może to utrudnić stosowanie typowej wiszącej lampy sufitowej, która jest stosowana jako oświetlenie ogólne w większości pomieszczeń. Lampy stojące w takich warunkach też nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem. Na szczęście dostępne są profile LED marki Topmet sprawdzające się w nieregularnym kształcie pomieszczenia.
Oświetlenie poddaszy użytkowych – na co zwrócić uwagę?
Jednym z ważniejszych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę, projektując oświetlenie poddasza, jest ilość dostępnej przestrzeni i jej przeznaczenie. W różnych budynkach poddasze i skosy oznaczają zazwyczaj coś kompletnie innego.
Podczas aranżacji poddasza w domu z dachem spadzistym liczy się powierzchnia na podłodze, nie można też zapomnieć o wysokości ścianki kolankowej, kącie nachylenia dachu i wysokości od podłogi do najwyższego punktu. Te elementy wyznaczają dostępną przestrzeń użytkową, którą trzeba dobrze oświetlić. Można do tego wykorzystać oświetlenie punktowe. Dobrze sprawdzą się listwy ledowe lub nawierzchniowe panele LED, które swoją estetyką nawiązują do dyskretnych nowoczesnych opraw oświetleniowych.
Parametry poddaszy do adaptacji
Szukając lamp na poddasze, warto brać pod uwagę całkowitą powierzchnię pomieszczenia ze skosami, geometrię skosów oraz planowane przeznaczenie pokoi. W polskim budownictwie spotyka się różne rodzaje dachów spadzistych.
Jednym z popularniejszych są dachy dwuspadowe, ale często stosuje się też dachy jednospadowe, kopertowe, meandrowe oraz dachy dwuspadowe w kształcie litery L. To wiele wariantów, które w różny sposób wpływają na wnętrza i rozkład dostępnej przestrzeni użytkowej na poddaszu.
Z czego mogą wynikać problemy z oświetleniem pomieszczeń pod dachami skośnymi?
Na poddaszach o regularnych kształtach z dachem meandrowym lub dwuspadowym nachylonym pod stosunkowo dużym kątem i z wysokimi ściankami kolankowymi przestrzeni na oświetlenie sztuczne jest całkiem sporo – będą tam pasować zarówno lampy sufitowe, jak i lampy punktowe. Nie ma też zbyt dużego problemu z doświetleniem przestrzeni oddzielonych załamaniami sufitu i wystającymi elementami konstrukcyjnymi.
W przypadku adaptacji pomieszczeń ze skosami, w których zastosowanie zwykłego oświetlenia ogólnego nie wchodzi w grę lub nie wyczerpuje potrzeb użytkowników, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Jednym z lepszych są profile LED firmy Topmet.
Stan techniczny pomieszczeń ze skosami
Planując adaptację poddasza lub oświetlenie już użytkowanych pomieszczeń na strychu, warto wziąć pod uwagę stan techniczny wykończenia. Adaptując strych, można zastosować szereg rozwiązań umożliwiających ukrycie lub licowanie profili oświetlenia ledowego z powierzchnią warstwy wykończeniowej.
To doskonałe rozwiązanie. Przede wszystkim w ten sposób można ograniczyć do minimum miejsce, jakie zajmie lampa na skosy. Po drugie, daje to możliwość uzyskania unikalnych efektów wizualnych we wnętrzu.
W przypadku montażu oświetlenia w pomieszczeniach wykończonych można zastosować profile do montażu na warstwie wykończeniowej lub jako element wyposażenia meblowego. W takich wnętrzach można wykorzystać również taśmy LED.
Oświetlenie niskich poddaszy
W przypadku poddaszy wyjątkowo niskich, na których trzeba uważać na przestrzeń bezpośrednio nad głową, brak wystających opraw to z pewnością zaleta. W takich warunkach jako ogólne źródło światła można zastosować profile montowane na krawędziach pomiędzy skosami a ścinkami kolankowymi lub na szczytach.
Do takich aranżacji nadają się profile wpustowe i profile do szpachlowania. W łazienkach i kuchniach sprawdzą się też profile ledowe do płytek, które montuje się podczas wykańczania pomieszczeń. W razie braku możliwości wpuszczenia profili w warstwę wykończeniową można zastosować profile nawierzchniowe lub specjalne.
Oświetlenie ogólne i miejscowe w pokojach ze skosami
W wyższych pomieszczeniach ze skosami z powodzeniem można zastosować profile oświetleniowe, które pozwalają na konfigurowanie lamp o unikalnym kształcie i rozmiarze oraz kolorystyce. W ten sposób można dobrać efektowne oświetlenie do każdego rodzaju pomieszczenia, jakie znajdzie się na poddaszu. Ledowe profile oświetleniowe Topmet sprawdzą się w pokojach dzieci, biurach i gabinetach, sypialniach oraz łazienkach ze skosami. Można stosować je jako oświetlenie ogólne i miejscowe, np. w okolicy biurka czy toaletki lub lustra w łazience itp.
Rodzaje profili ledowych, które sprawdzą się na każdym poddaszu
Nowoczesne profile ledowe to kompletna oferta akcesoriów do montażu oświetlenia typu LED w każdych warunkach. W ofercie Topmet dostępne są uniwersalne rozwiązania branżowe, które można dopasować tak, aby uzyskać źródło światła o oczekiwanych parametrach, które będzie można zamontować w danej przestrzeni. Firma oferuje trzy grupy profili:
- meblowe,
- architektoniczne,
- oświetleniowe.
Oświetleniowe profile LED
To rozwiązanie, które pozwala konfigurować podwieszane lampy i panele świetlne o różnym kształcie i wielkości. Sprawdzi się jako oświetlenie ogólne w każdym pomieszczeniu. Można je stosować jako oświetlenie łazienki, a także w pokojach dzieci, w kuchniach, salonach, gabinetach i wszędzie tam, gdzie jest przestrzeń na umieszczenie efektownych lamp wiszących.
Profile architektoniczne
To rozwiązanie do montażu oświetlenia LED jako elementu warstwy wykończeniowej lub bezpośrednio na niej. W katalogu rozwiązań architektonicznych dostępne są:
- profile wpustowe,
- profile do szpachlowania,
- profile do płytek,
- profile specjalne do montażu w ograniczonej przestrzeni.
Ledowe profile meblowe
Oprócz profili oświetleniowych i architektonicznych dostępne są też profile meblowe. To rozwiązanie do montażu listew oświetleniowych LED w witrynach, szafach i szafkach. Można w ten sposób podświetlić mebel i przestrzeń wokół niego.
Profile meblowe to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się jako źródło nastrojowego, klimatycznego światła w pomieszczeniach na poddaszach, takich jak sypialnie, salony, gabinety i oczywiście pokoje dzieci i nastolatków.
Nastrój efektownego poddasza
Ledowe profile architektoniczne i meblowe to doskonałe rozwiązanie na stworzenie nastrojowego klimatu w pomieszczeniach na poddaszu. Wszystkie krawędzie można podkreślić dyskretnymi listwami generującymi strumień światła o temperaturze barwowej dopasowanej do przeznaczenia danego pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się tak dobrać lampy, to doskonale sprawdzi się to także w stylu skandynawskim.
Klimatyczny pokój dziecka i nastolatka oraz nastrojowa sypialnia rodziców
W salonach, łazienkach i pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu można zastosować odpowiednie oświetlenie ledowe ze sterownikiem umożliwiającym zmianę temperatury barwowej oświetlenia, tak, aby dopasować klimat wnętrza do pory dnia i rodzaju wykonywanych czynności. Rześkie światło poranka przy porannej toalecie i później przy kawie z pewnością nastroi pozytywnie do wyzwań, z jakimi użytkownik będzie się mierzyć w nadchodzącym dniu.
Pobudzające do działania światło poranka na życzenie na Twoim poddaszu
Chłodnawe intensywne światło pomoże też utrzymać skupienie podczas wytężonej pracy czy nauki, gdy dzień pracy trwa dłużej, niż wynika to z bieżącego cyklu dobowego. To doskonałe rozwiązanie do gabinetów, które pozwala dłużej utrzymać koncentrację i skupienie w okresie, gdy słońce wschodzi późno i zachodzi szybko, a dni są nieznośnie krótkie.
Jak oświetlić drogę na poddasze?
Pomieszczenia ze skosami w większości przypadków są położone na pięterku, do którego trzeba dojść. Ledowe profile architektoniczne i meblowe można wykorzystać do efektownego oświetlenia schodów. Dyskretne, ale widoczne światło sprzyja bezpieczeństwu, szczególnie gdy drogę na pięterko lub w drugą stronę przemierza się po zmroku.