Jak oświetlić schody – podświetlenie schodów
JAK OŚWIETLIĆ SCHODY - PODŚWIETLENIE SCHODÓW
Schody są ważnym elementem architektonicznym budynków o więcej niż jednej kondygnacji. Ich konstrukcja musi być dostosowana do układu wnętrz, funkcjonalna i bezpieczna. Może też stanowić atut dekoracyjny domu, jeśli zostanie odpowiednio wykończona i dodatkowo oświetlona w ciekawy, przemyślany sposób. Światło na schodach ma też wymiar praktyczny – zapewnia bezpieczne przemieszczanie się po nich. Jak można zaaranżować je w ciekawy sposób?
Jakie funkcje pełni oświetlenie schodów wewnętrznych?
Jedną z najważniejszych funkcji oświetlenia, bez względu na miejsce montażu, jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa przebywającym tam osobom. Poruszanie się po ciemku nawet w znajomym otoczeniu grozi wpadaniem na meble i poważnymi, a przynajmniej bolesnymi urazami. Światło jest tym bardziej potrzebne na schodach, których nierówna powierzchnia wymaga szczególnej uwagi i koncentracji.
Oświetlenie schodów wewnętrznych może też pełnić funkcję dekoracyjną. Nowoczesne technologie i materiały oraz bogaty wybór opraw, również takich do wbudowania, stwarzają w tym zakresie szerokie możliwości. Dzięki temu, zamiast montażu tradycyjnych kinkietów można zaprojektować i wykonać system, który będzie praktyczny, a jednocześnie interesujący wizualnie.
Oświetlenie schodów – górne, naścienne czy przypodłogowe?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, planując oświetlenie schodów wewnętrznych, jest wybór odpowiedniego miejsca montażu punktów świetlnych. Dawniej zwykle umieszczano w domach pojedyncze lampy wiszące na suficie, które oświetlały z góry całą powierzchnię stopni. Wybór opraw sufitowych nie jest złym pomysłem, jednak zawsze trzeba pamiętać o konieczności ich mycia czy wymiany żarówek. Na klatkach schodowych sufit często znajduje się o dwie kondygnacje wyżej, co uniemożliwia dostanie się do niego z tradycyjnej drabiny.
Inną, znacznie praktyczniejszą opcją jest montaż ściennych kinkietów. Tu jednak również pojawiają się pewne ograniczenia, gdyż nawet otwarte oprawy nie zapewnią wystarczającej ilości światła na całym ciągu schodów. Aby odpowiednio je oświetlić, trzeba by było umieszczać kinkiet co 2-3 stopnie. Pod tym względem dobrym pomysłem na oświetlenie schodów są oprawy wbudowane w ścianę tuż nad powierzchnią stopni, optymalną opcją są też taśmy LED, które emitują światło na całej długości. Umieszczone na ścianie nad ciągiem stopni z pewnością zapewnią komfort korzystania z nich.
Optymalna barwa światła na schodach
Oświetlenie przyschodowe, które pełni funkcje praktyczne i dekoracyjne powinno mieć też odpowiednią temperaturę barwową światła. Obecnie wybór różnych wariantów jest bardzo szeroki, a same tylko LED-y można kupić w wielu odcieniach – od bardzo zimnego, po bardzo ciepły. To, jaka barwa światła na schodach sprawdzi się najlepiej, zależy między innymi od tego, z jakich materiałów wykonano stopnie i od aranżacji wnętrza. I tak:
- najmniej polecane są barwy bardzo zimne, nieprzytulne i wyzwalające negatywne emocje;
- jeśli schody są drewniane, a wnętrze urządzono w stylu klasycznym, prowansalskim czy angielskim, to doskonałym ich dopełnieniem będzie barwa ciepła (3300-3500 K);
- wnętrza nowoczesne, industrialne, glamour ze schodami metalowymi lub szklanymi lepiej oświetli barwa neutralna (4000 K);
- podświetlenie schodów wewnętrznych temperaturą barwową dopasowaną do materiału wydobędzie ich charakter i uwypukli walory dekoracyjne.
Na jakiej wysokości zamontować oświetlenie przyschodowe?
Nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących tego, jak wysoko należy montować oświetlenie przyschodowe. Efektem tego montażu ma być jednak nie tylko odpowiednio oświetlona powierzchnia stopni, ale też strefa do wysokości co najmniej 1,5-2 m. Chodzi przecież o to, aby użytkownik schodów nie przemieszczał się w mroku, wchodząc później do jasno oświetlonego korytarza.
Wiele zależy od tego, jaki rodzaj opraw wybierzesz do wykonania oświetlenia. Jeśli zdecydujesz się na kinkiety klasy I, możesz je umieścić na wysokości głowy dorosłego człowieka, a uzyskasz optymalne oświetlenie zarówno stopni, jak i strefy ponad nimi. Decydując się na oprawy kinkietów klasy V, stworzysz tajemniczą aurę, rozjaśniając sufit. Jednocześnie musisz też pomyśleć o doświetleniu stopni. Pomogą Ci w tym profile do wbudowania, które oferuje producent Topmet Light. Sprawdzą się one zarówno przy montażu w ścianie, jak i w samych stopniach.
Jak oświetlić schody, aby tworzyły unikalną dekorację wnętrza?
Schody są montowane w różnych miejscach domu. Zdarza się również, że są częścią salonu. Dlatego warto je wykorzystać do stworzenia atrakcyjnej dekoracji wnętrza, która zastąpi nowoczesną rzeźbę czy zestaw obrazów. Odpowiednie oświetlenie schodów sprawi, że z prostej konstrukcji przeistoczą się w unikalną i bardzo dekoracyjną kompozycję. W tej dziedzinie nieskończone możliwości stwarzają oświetlenie LED i oprawy rotacyjne.
Piękno i niezwykły klimat można stworzyć, aranżując oświetlenie gzymsów, wnęk, załomów czy podpór schodowych. Poza stałymi punktami świetlnymi do tworzenia takich aranżacji możesz wykorzystać stylowe lampy i latarenki ustawiane na krawędziach stopni. Niezastąpione są też wymienione wcześniej oprawy przyschodowe – dostępne w wielu kształtach, kolorach i wymiarach