Jak zamontować profil LED? Jak łączyć taśmy LED?
JAK ZAMONTOWAĆ PROFIL LED? ŁĄCZENIE TAŚMY LED
Technologia LED już od dawna cieszy się powodzeniem jako energooszczędny sposób na oświetlanie wnętrz. Długa żywotność diod sprawia, że sięgają po nie zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm, którzy chcą ekonomicznie zarządzać wykorzystaniem energii w zakładzie. Poza oszczędnością energii LED-y mają jeszcze tę zaletę, że stwarzają ogromne możliwości tworzenia świetlnych dekoracji. Rozszerzają je jeszcze dostępne profile montażowe.
Montaż profili LED nie musi być trudny
Mogłoby się wydawać, że wykonanie instalacji oświetleniowej w mieszkaniu wymaga udziału specjalisty z uprawnieniami elektrycznymi. W rzeczywistości taki pracownik faktycznie musi zrobić przyłącza i zamontować puszki czy skrzynkę rozdzielczą. Jednak decydując się na montaż profili LED, masz możliwość spróbowania własnych sił. Nie jest to bowiem zadanie trudne, zwłaszcza jeśli zdobędziesz odpowiednią wiedzę i zagłębisz się w temat.
Podstawę do umocowania taśm ledowych stanowią profile. Te oferowane przez firmę Topmet Light wykonano z surowego lub anodowanego aluminium. Są one dostępne w różnorodnych wariantach wymiarowych. Taka różnorodność pozwala dopasować element do planowanego efektu, jaki chcesz uzyskać za pomocą oświetlenia. Jak zamontować profil LED? Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Montaż na taśmę dwustronną
Najprostszym sposobem mocowania profili LED jest ich przyklejenie. Nie potrzeba tu jednak złożonych preparatów, których wysychanie trwa wiele godzin. Na co przykleić profil LED? Doskonały i przede wszystkim szybki efekt zapewni dobra taśma dwustronna montażowa. Jeśli chcesz mieć dodatkową gwarancję, że element będzie mocno trzymał się powierzchni, możesz dodatkowo wykonać niewielkie frezowane wgłębienie o szerokości równej wymiarowi profilu. Przed naklejeniem taśmy niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni przez jej odtłuszczenie benzyną ekstrakcyjną.
Montaż na wkręty
Przykręcenie profilu LED zapewnia znacznie większą stabilność i trwałość. Ponadto takie połączenie jest całkowicie odporne na wilgoć, dlatego nie istnieje ryzyko, że pod jej wpływem element będzie się odklejał. Do minusów tego rozwiązania należy zaliczyć konieczność wykonania otworów w podłożu, co w przypadku niektórych materiałów może być trudne.
Jeśli nie wiesz jak zamontować profil LED w płytkach, wystarczy przejrzeć dokładnie instrukcje montażowe, które przygotowujemy do konkretnych profili.
Montaż na uchwyty
Mocowanie profili na wkręty nie musi odbywać się bezpośrednio i wyłącznie przez te elementy. Inną ciekawą opcją są specjalne uchwyty montażowe. To one są bezpośrednio przykręcane do podłoża i utrzymują profil w stabilnej pozycji. Zaletą tej opcji jest to, że zapewniają wysoką stabilność i trwałość montażu, a dodatkowo łatwiej wyrównać ewentualne nierówności. Uchwyty są wykonywane z tworzyw sztucznych, aluminium oraz stali nierdzewnej. Niestety są to również elementy przeznaczone do montażu konkretnych profili. Dlatego, jeśli planujesz wykorzystanie takich uchwytów, musisz dobrać do profilu jeden spośród grupy kompatybilnych mocowań. Oferta firmy Topmet Light jest także pod tym względem dobrze przemyślana.
Montaż na sprężyny
Sprężyny stanowią nieco mniej popularną metodę montowania profili LED. Są wykorzystywane głównie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania innej metody. Stosuje się je głównie w sufitach podwieszanych. Metalowe elementy mocujące pozostają niewidoczne, gdyż finalnie znajdują się pod warstwą wierzchnią ściany. Przy doborze ilości na metr bieżący należy się kierować wskazówkami producenta TOPMET zawartymi w instrukcjach montażowych.
Montaż we wgłębieniu
Jedną z metod montażu profili LED jest też umieszczanie ich w specjalnie wyfrezowanym otworze. Metoda ta jest stosowana tam, gdzie planuje się oświetlenie ledowe wpuszczane w powierzchnię ściany czy sufitu podwieszanego. W efekcie widoczne krawędzie elementu nie wystają ponad ich płaszczyznę. Taśmę ledową można umieścić we wgłębieniu i przysłonić odpowiednim kloszem. Taka metoda doskonale sprawdza się nie tylko w podwieszanych sufitach. Można ją też wykorzystać w kuchni czy łazience, wbudowując profil pomiędzy rzędy płytek.
Metody montażu pośredniego
Poza wymienionymi metodami montaż profili LED można też wykonywać bez ich kontaktu z podłożem. Istnieją trzy metody takiego mocowania:
- podwieszenie na specjalnych linkach,
- montaż prostopadły,
- mocowanie za pomocą dodatkowych profili montażowych.
W tym ostatnim przypadku to profil montażowy jest mocowany bezpośrednio do ściany – zazwyczaj za pomocą wkrętów. Dopiero do niego przytwierdzany jest profil LED, który może być ustawiony pod odpowiednim kątem. Pozwala to na wykonywanie systemów świetlnych nachylonych w stosunku do powierzchni ściany lub sufitu.
Jak łączyć taśmy LED?
Oświetlenie ledowe może być ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza. Jeśli jednak zaplanujesz rozmieszczenie go wokół podwieszanego sufitu, musisz liczyć się z tym, że do pokonania będą zakręty. Tu rodzą się podstawowe pytania: jak zaginać taśmę LED, jak wykonać łączenie taśmy LED pod kątem 90 stopni i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiedź na te pytania wynika z charakterystycznej budowy taśmy ledowej, która składa się z szeregu diod połączonych w sekcje. Diody spaja dodatkowo drukowana ścieżka, które umożliwia przepływ prądu pomiędzy nimi. Zagięcie pod kątem 90 stopni oznacza uszkodzenie całej struktury, co jest równoznaczne ze zniszczeniem danego odcinka (sekcji).
Jednocześnie motto technologii LED mówi, że nic się nie marnuje. Taśmę można ciąć na mniejsze kawałki wg jasno wskazanych linii cięcia i wykorzystać nawet małe fragmenty – zależnie od indywidualnych potrzeb. Jak łączyć taśmy LED? Najważniejszą i najczęstszą metodą jest lutowanie poszczególnych elementów. Warto jednak pamiętać, że im dłuższa jest taśma zasilana z jednego źródła, tym słabiej będą świecić najbardziej oddalone diody. Dlatego przy długich pasach oświetlenia warto zweryfikować parametry instalacji z rekomendacjami producentów elektroniki. Często konieczne jest użycie kilki źródeł zasilania.
Łączenie taśmy LED pod kątem 90 stopni można wykonać w profilach. Do tego celu służą specjalne łączniki, które pozwalają na montaż elementów – również pod kątem 120 stopni i wieloma innymi -zależnie od wybranego profilu. Łączniki mocuje się do podłoża wkrętami i umieszcza w nich odpowiednio przycięte profile LED. Wklejenie do nich taśmy ledowej i zlutowanie jej w narożnikach stworzy trwałą i funkcjonalną instalację z nieprzerwaną linią światła.
Jak zamontować taśmę LED w łazience?
Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, gdyż często panuje w niej podwyższona temperatura powietrza i wilgoć. Dlatego montaż profili LED za pomocą taśmy dwustronnej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli instalacja jest planowana na etapie remontu i przed ułożeniem płytek, można wkomponować profil pomiędzy dwa pionowe lub poziome rzędy. Do dekoracji łazienkowych warto dobierać profile z dodatkowymi możliwościami uszczelnienia lub inne typy oświetlenia z takim przeznaczeniem do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.
Poza podświetlanymi lustrami możesz też zdecydować się na modne w ostatnich czasach oświetlenie ledowe fug. Wymaga ono jednak doboru odpowiednich elementów instalacji o klasie szczelności co najmniej IP44 oraz specjalnych profili przeznaczonych do montażu umożliwiającego uzyskanie wodoszczelności na wymaganym poziomie. Poza tym ciekawą alternatywą jest tzw. efekt rozgwieżdżonego nieba. Wówczas w fugach montuje się światłowody.
Jak zamontować profil LED w ścianie?
Oświetlenie ledowe może dekorować nie tylko łazienkę, ale każde pomieszczenie w domu. Wystarczy stworzyć odpowiedni projekt, kupić profile LED i wykonać ich montaż. W salonie czy przedpokoju dobrym miejscem do tego celu będzie zwykła ściana. Mocowanie może być wykonane powierzchniowo – za pomocą wkrętów lub uchwytów. Jeśli jednak chcesz zachować jednolitą powierzchnię i uniknąć wystających elementów, zdecyduj się na profil wpustowy.
Montaż takiego elementu będzie wymagał wykonania liniowego wgłębienia w ścianie. Możesz w nim zamocować profil przy pomocy wkrętów, a następnie zagipsować krawędzie ściany tak, aby profil pozostawał niewidoczny. Wklejając do wnętrza taśmę LED i nakrywając ja kloszem, stworzysz efektowną dekorację wnętrza.