Oświetlenie LED do kuchni - jak zaplanować i co wybrać?
Oświetlenie LED do kuchni – jak zaplanować i co wybrać
Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne z uwagi na specyfikę wykonywanych w niej czynności. Dodatkowo istotne jest też odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia lamp i pozostałych elementów oświetlenia. Do wyboru jest wiele różnych rozwiązań od centralnego oświetlenia górnego po światło punktowe umożliwiające pracę w konkretnych strefach. Praktycznym rozwiązaniem są też profile LED, które dają wiele możliwości zapewnienia odpowiedniego oświetlenia zarówno blatów roboczych, jak i miejsca do spożywania posiłków.
Jakie funkcje ma oświetlenie kuchenne?
Jeśli właśnie kupiłeś dom lub mieszkanie i jesteś na etapie jego urządzania, zapewne zastanawiasz się również, jak oświetlić kuchnię. To wnętrze powinno być funkcjonalne, bezpieczne i komfortowe, ale musi też wyglądać schludnie i przytulnie. Ogromnej staranności wymaga projektowanie aranżacji, jeśli kuchnia jest centralnym miejscem w domu i właśnie często w niej, a nie w salonie spotyka się cała rodzina.
Jeśli chodzi o oświetlenie kuchenne, inspiracje pomogą znaleźć taśmy LED, które można wykorzystać na wiele sposobów. Z ich pomocą można stworzyć piękne i praktyczne dekoracje wnętrza, ale także efektywne linie świetlne. Projektując je, warto pomyśleć o funkcjach, jakie w kuchni pełni światło. Są to:
- w przypadku światła górnego – równomierne lekko rozproszone i jednolite oświetlenie kuchni jedynie z delikatnym cieniem,
- w przypadku światła punktowego – doświetlanie trudno dostępnych miejsc.
Ponadto światło kuchenne powinny cechować:
- równomierność,
- odpowiednia jasność,
- barwa światła dostosowana do pomieszczenia.
Przy aranżacji kuchni trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie:
- centralne,
- blatu w kuchni (robocze),
- stołu kuchennego,
- sufitu.
Oświetlenie kuchni ogólne
Kuchnia jest nie tylko pomieszczeniem przeznaczonym do przygotowywania posiłków i przechowywania żywności. Często, szczególnie w dużych domach staje się centrum życia rodzinnego, w którym domownicy spotykają się przy stole na wspólnych posiłkach. Dlatego tak ważne jest stworzenie atmosfery, która będzie przyjemna, przytulna, ciepła i domowa. Podstawę oświetlenia każdego wnętrza stanowi lampa sufitowa. Mimo że niekiedy wydaje się zbędna, jej obecność docenisz, kiedy będziesz zmywać podłogę czy robić sezonowe porządki w szafkach.
Oświetlenie kuchni ogólne jest niezbędne w każdej kuchni bez względu na jej organizację. Nawet jeśli nie zapewnia ono wystarczającego komfortu pracy na blatach, pozwala zobaczyć całe pomieszczenie i szybko znaleźć potrzebne przedmioty. Górne światło tworzy też nastrój i jest elementem dekoracyjnym. Dlatego konieczne jest dobranie odpowiedniego wzoru, stylem dopasowanego do wystroju wnętrza. W kuchniach ze strefą jadalną często funkcje lampy sufitowej przejmuje ta zawieszona nad stołem. Dzięki temu zyskujesz zarówno oświetlenie stołu kuchennego, jak i centralne. W tej roli doskonale sprawdzi się podwieszany profil LED.
Oświetlenie blatu w kuchni
Blat kuchenny jest najważniejszym miejscem, bo o ile posiłki można jeszcze spożywać w przytłumionym świetle przygotowywanie ich, obróbka warzyw, owoców czy mięsa, krojenie, a nawet dekorowanie wymaga dobrego światła. Dlatego oświetlenie blatu w kuchni jest niezbędne. W tworzeniu oryginalnych świetlnych aranżacji pomaga technologia LED. Wygodne taśmy LEDowe i profile LED produkowane w wielu wariantach przez firmę Topmet Light umożliwiają zaprojektowanie i wykonanie każdego rodzaju podświetlenia.
Najprostsze jest oczywiście oświetlenie w kuchni pod szafkami. Można je zamontować za pomocą uchwytów, wkrętów lub nawet dobrej taśmy dwustronnej np. jako układ kilku regularnie rozmieszczonych małych opraw LEDowych. Najczęściej jednak stosuje się jedną linię światła na całej długości szafek. Profile można też wkomponować w rzędy kafelków jeszcze na etapie wykańczania wnętrza. Innym ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie krawędzi blatu. Poza blatem roboczym oświetlenie miejscowe warto też zainstalować nad zlewozmywakiem, kuchenką oraz w każdym innym miejscu, w którym wykonuje się kuchenne czynności.
Oświetlenie kuchni – sufit
Sufit kuchenny nie jest bardzo istotny, jednak na nim wieszamy lampy, co sprawia, że jest ważny podczas projektowania wystroju wnętrza. Nie uczestniczy w przygotowywaniu posiłków, ani w ich serwowaniu czy jedzeniu. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go do zawieszenia dekoracyjnej lampy. Doskonale sprawdzą się w tej roli profile i taśmy LED montowane np. w podwieszanym suficie. Jednocześnie pełnią one funkcję dekoracji wnętrza i górnego oświetlenia. Dodatkowo można zastosować profile LED sufitowe (z kategorii „do szpachlowania”) pozwalające stworzyć łunę światła wokół sufitu.
Możliwości, jakie otrzymujesz, by oświetlić sufit to m.in.:
- centralna lampa wisząca z dużym kloszem,
- plafon,
- reflektorki,
- lampki LED w formie punktów świetlnych, np. typu downlight,
- taśmy LED w profilach aluminiowych wkomponowane w podwieszany sufit.
Oświetlenie stołu kuchennego lub wyspy
Stół kuchenny czy wyspa nie są stałym elementem wyposażenia tego pomieszczenia. W małych wnętrzach nie ma na nie miejsca, a jeśli trochę się go wygospodaruje, zazwyczaj powierzchnię blatu oświetla lampa sufitowa. W dużych kuchniach domów jednorodzinnych często stół w kuchni jest na tyle duży, że zastępuje jadalnię. Jeśli znajduje się on w centrum pomieszczenia, można ograniczyć oświetlenie główne do jednej lampy centralnej na suficie.
Oświetlenie stołu kuchennego ulokowanego z boku wymaga zamontowania niezależnej lampy lub zestawu lamp. Praktycznym i zarazem stylowym rozwiązaniem będą lampy podwieszane na długich linkach tak, że ich klosze znajdują się około metra nad stołem. Umieszczając je w zestawie, otrzymasz niemal idealne oświetlenie nawet dużego blatu.
Oświetlenie w kuchni – ciepłe czy zimne?
Nie jest tajemnicą, że temperatura barwowa światła ma wpływ na samopoczucie i nastrój. Jeśli w Twojej kuchni chcesz stworzyć przytulną atmosferę, nie sprawdzą się w niej LEDy dające zimne światło. To rozwiązanie nie jest złym wyborem do miejsca, w którym przygotowuje się posiłki. Zimne światło przekłamuje kolory. Dlatego potrawy będą wyglądać niezbyt estetycznie i z pewnością mało apetycznie.
Do stworzenia przytulnej atmosfery możesz użyć też oświetlenia dekoracyjnego kuchni. Tu ograniczeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia. Dzięki profilom i taśmom LED możesz podświetlać, co tylko chcesz, począwszy od wnętrza przeszklonych szafek, po półki, wnęki i wykusze. Ciekawe efekty pozwoli też stworzyć światło odbite, czyli skierowane na sufit i rozproszone na pomieszczenie lub jedną jego strefę.