Światło zimne czy ciepłe – porównanie
Światło zimne czy ciepłe – porównanie
Żarówki są dostępne w różnych temperaturach barwowych. Każda z nich ma określone właściwości i sprawdza się najlepiej w przypadku konkretnych zastosowań. Zobacz różnice pomiędzy światłem zimnym a ciepłym. Jaką barwę warto wybrać do swojego domu?
Światło zimne/ciepłe/neutralne
Każda żarówka dostępna na rynku powinna być odpowiednio oznaczona. Często na opakowaniach można znaleźć skalę barw, która pozwala na jeszcze łatwiejsze zdecydowanie się na konkretny model. Standardem jest jednak oznaczenie żarówek w Kelwinach. Prezentuje się to następująco:
- 1000–3500 K – barwa światła ciepła,
- 3500–4500 K – barwa światła neutralna,
- 4500–10000 K – barwa światła zimna.
Na tej podstawie można łatwo stwierdzić, czy dana żarówka będzie świecić światłem ciepłym, zimnym czy neutralnym. Wybór odpowiedniego produktu powinien bowiem bazować na indywidualnych preferencjach, a także charakterystyce aranżacji danej przestrzeni. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie odczytać oznaczenia w specyfikacji żarówek, w każdej chwili możesz również skorzystać z pomocy specjalistów.
Gdzie sprawdzi się barwa światła ciepła?
Światło ciepłe często jest mocno żółte. Daje ono wrażenie przytulności i nie powoduje nadmiernego męczenia się wzroku. To właśnie dlatego często pojawia się ono w domach, m.in. w salonach czy sypialniach. Światło to może być uciążliwe podczas pracy, dlatego rezygnuje się z niego w przypadku gabinetów czy biur. Dobrym pomysłem jest zamontowanie żarówek o barwie światła ciepłej jako dekoracji i włączania ich np. podczas wieczornego relaksu.
Ciepła barwa światła sprawdza się doskonale np. w formie dekoracyjnych kinkietów, zamontowanych bezpośrednio przy łóżku czy kanapie. Na takie oświetlenie można zdecydować się także w salonach kosmetycznych, w których przeprowadza się masaż. Wówczas ciepły, delikatny blask z powodzeniem zastąpi lub dopełni klasyczne świeczki, które również świecą żółtym światem.
Gdzie sprawdzi się neutralna barwa światła?
Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest barwa światła neutralna. To wciąż kolor bezpieczny dla wzroku, a jednocześnie na tyle funkcjonalny, by pozwolić na komfortową pracę w pomieszczeniu. Takie żarówki można zastosować niemal wszędzie. Sprawdzą się doskonale zarówno w salonie, jak i w domowym gabinecie czy nawet obiektach firmowych. To świetny wybór do pomieszczeń wielofunkcyjnych, w których na co dzień pracujesz, a wieczorami odpoczywasz.
Światło neutralne doskonale współgra z dowolnymi aranżacjami. To świetny wybór zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Jest to bowiem barwa najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Warto stawiać na takie żarówki przede wszystkim w głównych lampach, z których korzystasz przez większą część dnia.
Światło neutralne nie ma wyraźnego wpływu na samopoczucie. Nie relaksuje ani nie męczy. To właśnie dlatego sprawdza się doskonale w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i pracy. Sprawdzi się świetnie także w łazienkach, zwłaszcza gdy nie ma w nich okna, a Ty potrzebujesz neutralnego światła idealnego do makijażu.
Gdzie sprawdzi się zimna barwa światła?
Barwa światła zimna jest natomiast bardzo charakterystyczna. Od razu kojarzy się z przemysłem czy laboratorium. Niegdyś takie światło było bardzo często wykorzystywane głównie w oświetleniu hal produkcyjnych czy do magazynów. Obecnie stanowi ciekawy dodatek do nowoczesnych, surowych wnętrz.
Białe, zimne światło często pojawia się w biurach, choć nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Pozwala na idealne oświetlenie dokumentów i zapewnia lepsze skupienie, choć po długich godzinach pracy może być nieco męczące. Zimne światło będzie dobrym wyborem w łazience. Ułatwia bowiem sprzątanie, a także wykonywanie makijażu. Może ono delikatnie zakłamywać kolory, jednak jest nieocenione w trakcie precyzyjnych zadań.
Białe światło najczęściej pojawia się w biurach, fabrykach, sklepach czy w magazynach. Obecnie jest jednak ciekawym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnej architektury, zarówno jeśli chodzi o fasady budynków, jak i ich wnętrz. Barwa światła zimna najlepiej komponuje się z reflektorami i lampami, które mają doświetlać przestrzenie robocze. Zwykle są to produkty w nowoczesnym, dość surowym i geometrycznym wydaniu.
Jak odróżnić światło ciepłe od zimnego?
Zastanawiasz się, jak odróżnić światło ciepłe od zimnego? To niezwykle proste! Światło ciepłe jest mocno żółte, a zimne – białe lub nawet lekko niebieskie. Podczas zakupu zwykle jednak nie ma możliwości przetestowania konkretnej żarówki. Wówczas należy kierować się oznaczeniami umieszczonymi na opakowaniach. Są one przedstawione w Kelwinach, często z dodatkową skalą barw, na której jest zaznaczony dany model.
Łączenie różnych barw światła
W nowoczesnych, funkcjonalnych domach bardzo popularnym rozwiązaniem jest łączenie różnych barw świata. W ten sposób można dopasować przestrzeń do tego, w jaki sposób z niej korzystasz. Jeśli w danym pomieszczeniu pracujesz w ciągu dnia, a odpoczywasz wieczorem, doskonale sprawdzi się umieszczenie neutralnej żarówki w głównej lampie i zastosowanie kinkietów oświetlających pokój na żółto po zmroku. Po zakończonej pracy można wyłączyć oświetlenie sufitowe i postawić na klimatyczne lampy wiszące, dające ciepłą poświatę.
Tak samo jest również w łazience. Przy wykonywaniu makijażu lepiej sprawdzi się światło przypominające promienie słoneczne, co pozwoli na odpowiednie odwzorowanie kolorów. W trakcie relaksujących kąpieli można natomiast postawić na klimatyczne taśmy LED umieszczone pod wanną czy meblami. Światło powinno być jednak dopasowane nie tylko do zadań wykonywanych w danym pomieszczeniu, lecz także ich stylistyki. Jeśli zależy Ci na stworzeniu przytulnego wnętrza, np. w sypialni, strzałem w dziesiątkę będą żarówki o ciepłej barwie. W garderobach, gdzie stawia się na dobre doświetlenie, a także mocno nowoczesnych przestrzeniach dobrze spisze się światło o barwie zimnej. Takie dodatki pozwalają na zupełne odmienienie charakteru danego pomieszczenia, dlatego muszą być one wybierane w przemyślany sposób.
Na rynku są także dostępne źródła LED pozwalające na zmianę barwy światła, płynnie lub skokowo. Warto zapoznać się z ciągle powiększającą się ofertą.